Grafik Tasarım Eğitimi

 AMAÇ

 Grafik Tasarım Kurslarına olan ilgi, hem Türkiye'de hem de dünyada günden güne popülerliğini artırmaktadır. Buna paralel olarak da iş imkanları her geçen gün artan bir iş kolu haline gelmektedir.

Bunun nedeni; görsel iletişim dünyasının her geçen gün büyümesi, estetik ve görsel algıdaki yükseliş ve şirketlerin reklama bakış açılarının değişmesidir.

Grafik tasarım, basit ifadeyle metin, kelimeler, resimler ve benzer fikirlerin bir araya getirildiği işlemdir. Ortaya çıkan bu bileşik ürün, kitlelere etkili mesajlar vermek için iletişim kurmada kullanılır.

Grafik tasarımını hayatın her alanından görmek mümkündür. Okuduğumuz gazete ve kitaplarda, bilboard ilanlarında, dergilerde, tükettiğimiz besinlerin ambalajlarında kısaca, günlük yaşamın her alanında grafik tasarımı görmek mümkündür.En yaygın formlar logolar, grafikler, broşürler, gazeteler, posterler, işaretler, web siteler, power point sunumları ve görsel iletişimin herhangi bir türüdür.

Bir grafik tasarımcı,  Illustrator, Photoshop veya InDesign vb. gibi grafik yazılım programlarından faydalanarak hedef kitle veya toplum için etkili görsel iletişim oluşturmaktır.

Grafik tasarımın en çok arzulanan beş tasarım alanından biri olduğunu ve sürekli geliştiğini söylemek grafik tasarım mesleklerinin önemini ortaya koymak için yeterli olacaktır. Grafik tasarımcı olarak çalışan profesyoneller 2014 yılına doğru sektörde elverişli yeni iş alanları açılmasını ummaktalar. Bunlardan en gümbür gümbür gelen ikisi yayımlama ve reklamcılık, ikisi de ileri doğru gitmekte, grafik tasarımcılar için talep de artmakta.

PROGRAM İÇERİĞİ

PHOTOSHOP
Adobe Photoshop, hem uzmanlar hem de amatörler tarafından kullanılan profesyonel bir resim işleme yazılımdır. Mac, Windows, Unix gibi pek çok platformda kullanılabilmesi, efektif arabirimi ve sahip olduğu araçların zenginliğiyle Adobe Photoshop resim oluşturma ve düzenleme konusunda piyasadaki en popüler yazılımdır. Web tasarımından fotoğrafçılığa kadar içinde grafik olan her alanda kullanılmaktadır. Adobe Photoshop'la yapılabilecekler, kullanan kişinin hayal gücüyle sınırlıdır. Bu kursta Adobe Photoshop'un kullanımı ve "Adobe Photoshop ile tasarım teknikleri" öğretilecektir.

. PhotoShop programının kurulumu ve arayüzü
. Menü yapısı ve araç çubuklarının kullanımı
. Amaca yönelik yeni sayfa oluşturma eğitimler
. File, edit, image menüleri kurslar
. Layer, select, filters ve diğer menüler eğitimleri
. Yeni dosya oluşturma
. Paletler kursu
. Araç Çubukları kurslar
. Çizim Araçları eğitimler
. Düzenleme Araçları
. Mode kavramları (Standart mode, Maskeleme modeları)
. Layerve Path mantığı
. Channels mantığı ve Actions'lar
. Alanlar üzerinde seçme kopyalama, farklı katmanlara taşıma işlemleri
. Layer ve Filtre kullanımları
. Resimlerde üzerinde işlemler
. Resimler üzerinde uygulamalar
. Değerlendirme

Adobe® InDesign®
Profesyonel mizanpaj ve tasarımda yeni standart Adobe® InDesign® CS3 yazılımını kullanarak yeni özgürlük ve verimlilik seviyelerini keşfeden yaratıcı profesyonellere katılın. Çoğunlukla kullandığınız Adobe uygulamalarıyla sıkı entegre olan InDesign CS3 sofistike grafikler ve tipografi ile profesyonel mizanpajlar hazırlamak için daha hızlı prodüksiyon iş akışları ve yaratıcı ortam sağlar.


Adobe® Illustrator® 
Adobe® Illustrator® CS3 fikirlerinizi hızlıca ve güçlü bir biçimde uygulamanız için size gerekli yaratıcı özgürlüğü sunar. Bitmap'leri anında vektör grafiğe dönüştürün ve daha sezgisel boyama araçlarından faydalanın. Akıllı paletler ve optimize edilmiş çalışma alanları ile zaman kazanın. Ayrıca diğer yazılımlarla sıkı entegrasyon sayesinde basılı, video, web ve mobil cihazlara yönelik işler için olağanüstü grafikler oluşturmanızı sağlar.

 YÖNTEM


Grafik Tasarım dersleri , Bilgisayar  laboratuvarında yapılır.

Eğitimler güncel ve lisanslı programlarla yapılır
Dersler uygulamalı olarak yapılır. Uygulamalar tüm öğrencilere yaptırılır.

KATILIMCIYA SAĞLAYACAĞI YARARLAR

Kurs sonunda katılımcılar;

Lisanslı Grafik Tasarım Programları; Adobe Photoshop, Adobe InDesign, Adobe Illustrator programlarını öğrenmenin yanı sıra,

Temel Grafik Tasarım İlkeleri ve yönetimleri,

Kompozisyon Oluşturma

Renk ve renklendirme Yöntemleri

Fotografları düzenlemek ve tasarımda kullanma yöntemleri

Kurumsal Kimlik kavramı ve Çalışmaları

Matbaa Baskısı ve Çıktı Alma Yöntemlerini öğrenmiş olurlar.

KİMLER KATILMALI

1-Orta Öğrenim mezunu olup, bilgisayar kullanabilenler  katılmalıdır

Reklam ajansları, matbaacılık, tekstil,  baskı ve amblaj sektörlerinde gafiker olarak çalışmak isteyen ortaöğretim mezunu ve bilgisayar kullanmayı bilen katılımcılar içindir.SÜRE
Toplam 90 saat / 12 Hafta

KATILIMCI SAYISI
Katılımcı sayısı 10 kişi / Sınıf.

 

 


Polytropon Yazılım Çözümleri
Tasarım Akademisi Modelhane